Naslovnica Blic TV Bh. “Zmajice” napravile senzaciju na otvaranju Eurobasketa i razbile Belgiju

Bh. “Zmajice” napravile senzaciju na otvaranju Eurobasketa i razbile Belgiju

Košarkašice Bosne i Hercegovine napravile su senzaciju na otvaranju Evropskog prvenstva pobjedom uvjerljivim rezultatom 70:55 nad favorizovanom Belgijom koja je jedna od velikih favorita za osvajanje medalje na ovom turniru.

0

Naše košarkašice su odlično otvorile meč i vrlo brzo su čak došli do dvocifrene prednosti (14:4). U istom ritmu igrale su i do kraja prve četvrtine koja je završena rezultatom 19:11.

Međutim, u drugoj dionici bude se favorizovane Belgijanke koje su u tim trenucima pokazale zašto su treća najbolja ekipa Evrope na FIBA-inoj rang listi. Uspjeli su sa nekoliko odličnih serija u potpunosti vratiti se u meč pa se na odmor otišlo s dva poena prednosti za BiH (30:28).

U drugom poluvremenu igralo se uglavnom koš za košem, s tim što su naše košarkašice ipak uspjele zadržati vodstvo te ga čak i malo uvećati. Uoči posljednje dionice bilo je 51:47.

U posljednjoj četvrtini naša selekcija je igrala sjajnu odbranu pa Belgijanke nisu imale mnogo šansi. S druge strane, bh. košarkašice su igrale i dalje dobro pa su na kraju došle do zaslužene i velike pobjede.

Najbolja u selekciji BiH bila je Jones s 13 poena i 17 skokova, dok je Babić ubacila 21. Ubjedljivo najbolja kod Belgije bila je Meesseman s 24 poena i 13 skokova, a pomoć je imala u Allemand koja je ubacila 13 poena.

Naše košarkašice svoj meč drugog kola igraju već sutra u 12 sati protiv selekcije Turske, dok će Belgija igrati protiv Slovenije. Inače, preostali duel prvog kola naše grupe između Turske i Slovenije igra se danas u 18 sati.

– Sretan sam. Veoma sretan. Pokazali smo karakter. Belgija je bila veliki favorit u ovoj utakmici, ali i u grupi. Pokazali smo da zaslužujemo pobjedu. Čestitam cijelom timu i ponosan sam na njih, rekao je selektor Goran Lojo na press konferenciji.

Selektor naše reprezetacije istakao je da su “Zmajice” od pobjede protiv Rusije u kvalifikacijama u centru pažnje u našoj zemlji.

– Od naše pobjede protiv Rusije, ženska košarka, posebno nacionalni tim, sve vrijeme je u medijima i dobro smo praćeni. Dobili smo dosta podrške i to je veoma važno za razvoj ženske košarke, istakao je Lojo.

Na kraju press konferencije Lojo se navijačima u BiH obratio na bosanskom jeziku.

– Pozdrav svim navijačima. Ovo je pobjeda za vas. Mi se uvijek borimo za svaku loptu, to smo pokazali. Sutra je novi dan. Idemo dati sve od sebe, rekao je Lojo.