SFF: Evo kojih je 47 filmova u konkurenciji za nagrade Srce Sarajeva

Za nagrade Srce Sarajeva u Takmičarskim programima 27. Sarajevo Film Festivala ukupno će se takmičiti 47 filmova.

0

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 18 filmova će zabilježiti svjetsku, tri međunarodnu, jednu evropsku, 24 filma regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 683 filma: 135 dugometražnih igranih, 153 dokumentarna, 245 kratkih i 150 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film u program je uvrstila 9 filmova, od kojih će 2 imati svjetsku, a sedam filmova regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film selektirala je 16 filmova: osam filmova će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, jednu evopsku, šest regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 10 filmova: četiri će imati svjetsku, a šest filmova regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 12 filmova, od kojih će četiri imati svjetsku, tri međunarodnu, a pet regionalnu premijeru.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.

Takmičarski program – Igrani film 2021. godina

Srce Sarajeva za najbolji igrani film

Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 eura sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

Srce Sarajeva za najboljeg reditelja/ rediteljicu

Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 eura obezbjeđuje Agnes B.

Srce Sarajeva za najbolju glumicu

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

Srce Sarajeva za najboljeg glumca

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

  1. “Elegija Lovora”, Dušan Kasalica (Crna Gora, Srbija, 2021, 93 min.) – svjetska premijera
  2. “Stvari vrijedne suza” – Cristina Grosan (Mađarska, 2021, 84 min.) – svjetska premijera
  3. “Bebia, Jedna čežnja moje duše” – Juja Dobrachkous (Gruzija, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2020) – regionalna premijera
  4. “Brdo na kojem riču lavice” – Luàna Bajrami (Kosovo, Francuska, 2021, 83 min.) – regionalna premijera
  5. “Kelti” – Milica Tomović (Srbija, 2021, 106 min.) – regionalna premijera
  6. “Mjesec, 66 pitanja” – Jacqueline Lentzou (Grčka, Francuska, 2021, 108 min.) – regionalna premijera
  7. “Mural” – Antoneta Alamat Kusijanović, (Hrvatska, Brazil, SAD, Slovenija, 2021, 92 min.) – regionalna premijera
  8. “Tražeći veneru” – Norika Sefa (Kosovo, 2020, 111 min.) – regionalna premijera
  9. “Velika sloboda” – Sebastian Meise (Austrija, Njemačka, 2021, 116 min.) – regionalna premijera

Takmičarski program – Dokumentarni film 2021. godina

Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 eura obezbjeđuje Vlada Švicarske

Nagrada za ljudska prava

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 eura obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske

Specijalna nagrada žirija

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 eura

  1. “Bosanski brodvej” – Jasmina Beširević (Hrvatska, 2021, 30 min.) – svjetska premijera
  2. “Disturbed Earth” – Kumjana Novakova, Guillermo Carreras-Candi (Bosna i Hercegovina, Španija, Sjeverna Makedonija, 2021, 71 min.) – svjetska premijera
  3. “Dive” – Máté Kőrösi (Mađarska, 2021, 80 min.) – svjetska premijera
  4. “Horizont” – Tanja Deman (Hrvatska, 2021, 25 min.) – svjetska premijera
  5. “Isti san” – Vlad Petri (Rumunija, 2021, 29 min) – svjetska premijera
  6. “Kad smo mi bili oni” – Danis Tanović, Damir Šagolj (Bosna i Hercegovina, 2021, 15 min.) – svjetska premijera
  7. “Nedjeljom” – Keti Papadema (Cipar, 2020, 24 min.) – svjetska premijera
  8. “ŽŽŽ (“Žurnal o Želimiru Žilniku”) – Janko Baljak (Srbija, 2021, 90 min.) – svjetska premijera
  9. “Sunny” – Keti Machavariani (Gruzija, 2021, 67 min.) – evropska premijera
  10. “Les enfants terribles” – Ahmet Necdet Çupur (Turska, Francuska, Njemačka, 2021, 93 min.) – regionalna premijera
  11. “Looking for horses” – Stefan Pavlović (Bosna i Hercegovina, Nizozemska, Francuska, 2021, 88 min.) – regionalna premijera
  12. “Pomirenje” – Marija Zidar (Slovenija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, 2021, 82 min.) – regionalna premijera
  13. “Potreba za mržnjom” – Filip Čolović (Srbija, 2020, 81 min.) – regionalna premijera
  14. “Soldat Ahmet” – Jannis Lenz (Austrija, 2021, 76 min.) – regionalna premijera
  15. “Tvornice radnicima” – Srđan Kovačević (Hrvatska, 2021, 105 min.) – regionalna premijera
  16. “Pejzaži otpora” – Marta Popivoda (Srbija, Francuska, Njemačka, 2021, 95 min.) – bh. premijera

Takmičarski program – Kratki film 2021. godina

Srce Sarajeva za najbolji kratki film – kvalifikacioni film za prijavu za nagradu Oscar®

Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 eura obezbjeđuje Podravka

Nominacija za kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije u kategoriji najbolji kratki film 2021

  1. “Drhtaj srca” – Azer Guliev (Azerbejdžan, 2021, 15 min.) – svjetska premijera
  2. “Sa balkona” – Aris Kaplanidis (Grčka, 2020, 13 min.) – svjetska premijera
  3. “Solo mod” – Tamara Kotevska (Sjeverna Makedonija, Turska, SAD, 2021, 30 min.) – svjetska premijera
  4. “Sve što dolazi” – Mate Ugrin (Hrvatska, Francuska, 2021, 24 min.) – svjetska premijera
  5. “Brutalia, dani rada” – Manolis Mavris (Belgija, Grčka, 2021, 26 min.) – regionalna premijera
  6. “Interfon 15” – Andrei Epure (Rumunija, 2021, 22 min.) – regionalna premijera
  7. “Kazneni udarac” – Rok Biček (Hrvatska, Slovenija, Austrija, 2021, 15 min.) – regionalna premijera
  8. “Raseljeni” – Samir Karahoda (Kosovo, 2021, 15 min.) – regionalna premijera
  9. “Sjeverni pol” – Marija Apchevska (Sjeverna Makedonija, Srbija, 2021, 15 min.) – regionalna premijera
  10. “Steakhouse” – Špela Čadež (Slovenija, Njemačka, Francuska, 2021, 10 min.) – regionalna premijera

Takmičarski program – Studentski film 2021. godine

Srce Sarajeva za najbolji studentski film

Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 eura obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju

  1. “Ječam” – Andrija Mugoša (Crna Gora, 2021, 18 min.) – svjetska premijera
  2. “Kad jutro svane” – Karmen Obrdalj (Bosna i Hercegovina, 2021, 23 min.) – svjetska premijera
  3. “Kad tama izgubi” – Asteris Tziolas (Grčka, 2021, 17 min.) – svjetska premijera
  4. “LJetni planovi” – Alexandru Mironescu (Rumunija, 2021, 26 min.) – svjetska premijera
  5. “Čekaj me” – Damir Markovina (Hrvatska, 2020, 42 min.) – međunarodna premijera
  6. “Otava” – Lana Bregar (Slovenija, 2021, 15 min.) – međunarodna premijera
  7. “Stan X” – Marius Papară (Rumunija, 2020, 14 min.) – međunarodna premijera
  8. “Fonica M-120” – Oliver Rudolf (Mađarska, 2020, 24 min.) – regionalna premijera
  9. “Jesti zemlju” – Laura Weissenberger (Austrija, 2021, 26 min.) – regionalna premijera
  10. “Ljubavne priče u pokretu” – Carina-Gabriela Dașoveanu (Rumunija, 2021, 21 min.) – regionalna premijera
  11. “Redukcija” – Réka Anna Szakály (Mađarska, 2021, 11 min.) – regionalna premijera
  12. “Sumrak” – Bálint Bíró (Mađarska, Belgija, Portugal, 2020, 21 min.) – regionalna premijera
Reklama